Studium manželství a rodiny

Program studia 13.-14. listopadu 2017 (s účastí duchovních z brněnské diecéze)

Pondělí 13.11.
8:00 snídaně
9:00-10:30 přednáška I (M. Iskra)
10:30 přestávka
11:00-12:30 přednáška II (M. Iskra)
12:35 oběd
14:00-15:30 přednáška III (M. Iskra)
16:00 odchod ke kostelu sv. Kateřiny (Šebrov)
17:00 mše sv. v kostele sv. Kateřiny
19:30 večeře (Duchovní centrum Vranov)
21:00 adorace v kapli Duchovního centra

Úterý 14.11.
7:30 mše sv. v kapli Duchovního centra
8:15 snídaně
9:00-10:30 přednáška IV (M. Iskra)
10:30 přestávka
11:00-2:30 přednáška V (M. Iskra)
12:35 oběd
14:00-15:30 rodinné poradenství - seminář (R. Barčiaková)

Žádáme účastníky z řad duchovních z brněnské diecéze a pozvané pracovníky z center pro rodinu, aby si dle svých požadavků včas objednali stravu (případně ubytování) v Duchovním centru Vranov u Brna (tel. 604 509 455, e-mail: dc-vranov@katolik.cz). Děkujeme.

Akademie kanonického práva ve spolupráci s Papežským institutem Jana Pavla II. pro rodinu v Římě organizuje studium v rámci trvalé formace v oblasti pastorace manželství a rodiny. Toto studium je určeno především pro kněze, řeholníky, jáhny, pastorační asistenty a osoby činné v pastoraci rodin. Cílem studia je prohloubení vědomí důležitosti rodiny, na což se zaměřovala poslední biskupská synoda a papež František, který podnítil reformu církevní služby rodině. Tato reforma nejenže žádá procesní změny v rámci církevního soudnictví, ale také pastorační podporu věřícím, kteří se octli v těžkých životních situacích, což se má realizovat doprovázením lidí a pastorační péčí o ně v rámci církevního společenství. Správné porozumění reformě a její aplikaci vyžaduje objasnění právních a teologických principů, jakož i nového pastoračního přístupu. Záměrem pořádání tohoto studia je poskytnutí pomoci při utváření kultury rodiny v dnešní společnosti, posílení manželské a rodinné spirituality a pomoc při objevování povolání ke svatosti manželů. Spolupracující papežský institut, který založil sv. Jan Pavel II. 13. 5. 1981 po skončení tehdejší synody o rodině, má cíl dát rodinné pastoraci filosofickou a teologickou podporu, která bude schopná reagovat proti ateistické a materialistické vizi společnosti a nabídnout studentům kvalitní specifickou přípravu. Účastníci studia jsou podle smlouvy s Papežským institutem Jana Pavla II. jeho právoplatnými studenty. Garantem studia v Brně je diecézní biskup J. E. Mons. Vojtěch Cikrle a studijní plán je spoluvytvářen partnerským institutem v Římě.

Organizačně: začlenění pod Akademii kanonického práva

Výstup: diplom v rodinné pastoraci (vydává Papežský institut)

Místo konání: Duchovní centrum Vranov u Brna

Zahájení druhého studijního kurzu: říjen 2017 (jedná se o pokračování dosud probíhajcího kurzu)
Přihláška je k dispozici vpravo pod záložkou "Studium manželství a rodiny" - zájemce nechť se elektronicky registruje, načež bude zpětně kontaktován.

Téma druhého studijního kurzu: Rodina jako šance pro život církve

Termíny:
2017: 9.–10. října, 13.–14. listopadu, 11.–12. prosince
2018: 12.–13. ledna, 12.–13. února, 16.–17. března, 17.–18. dubna, 14.–15. května, 8.–9. června

Koncipování studia:
Jednoletý program s možným pokračováním
Setkání jednou za měsíc na dva dny
V dopolední části budou přednášky, odpoledne sdílení zkušeností

Studijní výdaje
a) 4000 Kč – organizační poplatek na semestr
b) osobní úhrada ubytování a stravování v Duchovním centru

Termín podání přihlášek: prodlouženo do 15. 9. 2017!

Požadavky pro přijetí ke studiu:
  • Zaslání vyplněné elektronické přihlášky
  • Kopie dokladu totožnosti
  • Kopie maturitního vysvědčení a diplomů z dosaženého vzdělání
  • 2 fotografie pasového formátu
  • Doporučení ke studiu: ordináře – pro kněze a jáhny; představeného – pro zasvěcené osoby; faráře nebo vedoucího centra pro rodinu – pro laiky

Přílohy pošlete poštou na adresu akademie po odeslání elektronické přihlášky. Pro lepší kompletaci příloh doporučujeme přidat k nim také jeden výtisk potvrzení o přihlášení (bude doručen na e-mail po odeslání přihlášky).

Přednost k přijetí do navazujícího kurzu mají v případě překročení kapacity absolventi předchozího kurzu. Tito již nemusí předkládat výše uvedené náležitosti, pouze se přihlásí prostřednictvím elektronické přihlášky.

Důležité: účastníky studia mohou být také rodiče s malými dětmi - přednášky je možné poslouchat on-line ve zvukovém přenosu v areálu Duchovního centra.

Přednášející
Ze zahraničí (Řím, Slovensko) a také z ČR