Studium manželství a rodiny

Akademie kanonického práva ve spolupráci s Papežským institutem Jana Pavla II. pro rodinu v Římě organizuje studium v rámci trvalé formace v oblasti pastorace manželství a rodiny. Toto studium je určeno především pro kněze, řeholníky, jáhny, pastorační asistenty a osoby činné v pastoraci rodin. Cílem studia je prohloubení vědomí důležitosti rodiny, na což se zaměřovala poslední biskupská synoda a papež František, který podnítil reformu církevní služby rodině. Tato reforma nejenže žádá procesní změny v rámci církevního soudnictví, ale také pastorační podporu věřícím, kteří se octli v těžkých životních situacích, což se má realizovat doprovázením lidí a pastorační péčí o ně v rámci církevního společenství. Správné porozumění reformě a její aplikaci vyžaduje objasnění právních a teologických principů, jakož i nového pastoračního přístupu. Záměrem pořádání tohoto studia je poskytnutí pomoci při utváření kultury rodiny v dnešní společnosti, posílení manželské a rodinné spirituality a pomoc při objevování povolání ke svatosti manželů. Spolupracující papežský institut, který založil sv. Jan Pavel II. 13. 5. 1981 po skončení tehdejší synody o rodině, má cíl dát rodinné pastoraci filosofickou a teologickou podporu, která bude schopná reagovat proti ateistické a materialistické vizi společnosti a nabídnout studentům kvalitní specifickou přípravu. Účastníci studia jsou podle smlouvy s Papežským institutem Jana Pavla II. jeho právoplatnými studenty. Garantem studia v Brně je diecézní biskup J. E. Mons. Vojtěch Cikrle a studijní plán je spoluvytvářen partnerským institutem v Římě.

Organizačně: začlenění pod Akademii kanonického práva

Výstup: diplom v rodinné pastoraci (vydává Papežský institut)

Místo konání: Duchovní centrum Vranov u Brna

Zahájení druhého studijního kurzu: říjen 2017 (jedná se o pokračování dosud probíhajcího kurzu)
Přihláška je k dispozici vpravo pod záložkou "Studium manželství a rodiny" - zájemce nechť se elektronicky registruje, načež bude zpětně kontaktován.

Téma druhého studijního kurzu: Rodina jako šance pro život církve

Termíny:  2017: 9.–10. října, 3.–4. listopadu, 11.–12. prosince
                 2018: 12.–12. ledna, 12.–13. února, 16.–17. března, 9.–10. dubna, 14.–15. května

Termíny pro rok 2017/2018 jsou v tuto chvíli předběžné, změna vyhrazena.

Koncipování studia:
Jednoletý program s možným pokračováním
Setkání jednou za měsíc na dva dny
V dopolední části budou přednášky, odpoledne sdílení zkušeností

Studijní výdaje
a) 4000 Kč – organizační poplatek na semestr
b) osobní úhrada ubytování a stravování v Duchovním centru

Termín podání přihlášek: do 1. 7. 2017

Požadavky pro přijetí ke studiu:
  • Zaslání vyplněné elektronické přihlášky
  • Kopie dokladu totožnosti
  • Kopie maturitního vysvědčení a diplomů z dosaženého vzdělání
  • 2 fotografie pasového formátu
  • Doporučení ke studiu: ordináře – pro kněze a jáhny; představeného – pro zasvěcené osoby; faráře nebo vedoucího centra pro rodinu – pro laiky

Přílohy pošlete poštou na adresu akademie po odeslání elektronické přihlášky. Pro lepší kompletaci příloh doporučujeme přidat k nim také jeden výtisk potvrzení o přihlášení (bude doručen na e-mail po odeslání přihlášky).

Přednost k přijetí do navazujícího kurzu mají v případě překročení kapacity absolventi předchozího kurzu. Tito již nemusí předkládat výše uvedené náležitosti, pouze se přihlásí prostřednictvím elektronické přihlášky.

Přednášející
Ze zahraničí (Řím, Polsko, Slovensko) a také z ČR

Probíraná témata
Oblast antropologie