Studium manželství a rodiny

Akademie kanonického práva ve spolupráci s Papežským institutem Jana Pavla II. pro rodinu v Římě organizuje jednoleté studium v rámci trvalé formace v oblasti pastorace manželství a rodiny. Toto studium je určeno především pro kněze, řeholníky, jáhny, pastorační asistenty a osoby činné v pastoraci rodin. Cílem studia je prohloubení vědomí důležitosti rodiny, na což se zaměřovala poslední biskupská synoda a papež František, který podnítil reformu církevní služby rodině. Tato reforma nejenže žádá procesní změny v rámci církevního soudnictví, ale také pastorační podporu věřícím, kteří se octli v těžkých životních situacích, což se má realizovat doprovázením lidí a pastorační péčí o ně v rámci církevního společenství. Správné porozumění reformě a její aplikaci vyžaduje objasnění právních a teologických principů, jakož i nového pastoračního přístupu. Záměrem pořádání tohoto studia je poskytnutí pomoci při utváření kultury rodiny v dnešní společnosti, posílení manželské a rodinné spirituality a pomoc při objevování povolání ke svatosti manželů. Spolupracující papežský institut, který založil sv. Jan Pavel II. 13. 5. 1981 po skončení tehdejší synody o rodině, má cíl dát rodinné pastoraci filosofickou a teologickou podporu, která bude schopná reagovat proti ateistické a materialistické vizi společnosti a nabídnout studentům kvalitní specifickou přípravu. Garantem studia v Brně je diecézní biskup J. E. Mons. Vojtěch Cikrle a studijní plán byl odsouhlasen partnerským institutem v Římě.

Organizačně: začlenění pod Akademii kanonického práva

Výstup: diplom v rodinné pastoraci, případně po 3 letech Master

Místo konání: Duchovní centrum Vranov u Brna

Zahájení studia: září 2016

Termíny:  2016: 5.–6. 9., 7.–8. 11., 12.–13. 12.
                 2017: 6.–7. 2., 6.–7. 3., 3.–4. 4., 15.–16. 5., 12.–13. 6.

Koncipování studia:
Jednoletý program s možným dvouletým pokračováním
Setkání jednou za měsíc na dva dny
V dopolední části budou přednášky, odpoledne sdílení zkušeností

Studijní výdaje
a) 4000 Kč – organizační poplatek na semestr
b) osobní úhrada ubytování a stravování v Duchovním centru

Termín podání přihlášek: do 30. 7. 2016

Požadavky pro přijetí ke studiu:
  • Zaslání vyplněné přihlášky
  • Kopie dokladu totožnosti
  • Kopie maturitního vysvědčení a diplomů z dosaženého vzdělání