Studium kanonického práva

Studium kanonického práva v brněnské diecézi

Akademie kanonického práva od října 2012 spolupracovala na studijním programu Katolické univerzity Jana Pavla II. v Lublinu (KUL) ve specializaci církevního práva. Jednalo se o distanční čtyřleté postgraduální studium. V červnu 2016 bylo studium úspěšně ukončeno a absolventi z ČR a SR získali po složení licenciátní zkoušky titul licenciáta kanonického práva (ICLic.). Rádi bychom otevřeli nový ročník, což je ovšem závislé na dostatečném počtu přihlášených uchazečů.

Pokud máte zájem o studium, přihlaste se jako zájemce - viz předběžná elektronická přihláška vpravo v menu. Na základě Vámi zaslané přihlášky Vás budeme kontaktovat.

Studium se řídí programem katolické univerzity (viz http://e.kul.pl/qlprogram.html?ra=1&etap=0&kid=1900&op=2) a v případě dostatečného počtu uchazečů z ČR a SR bude realizováno každý měsíc jako několikadenní intenzivní studium na Vranově u Brna. Předpokládané poplatky za semestr studia: cca. 12.000 Kč (univerzitě) a 4.000 (organizační poplatek).

Je-li Vaše rozhodnutí studovat kanonické právo prostřednictvím akademie již nyní pevné, stáhněte si oficiální přihlášku (pro kleriky / pro laiky) a vyplněnou a podepsanou (včetně příloh) ji zašlete na adresu akademie.

Akademie nyní organizuje specializovaná studia v oborech Nauka o rodině a Aktuální otázky zasvěceného života, proto počítáme se zahájením studia kanonického práva na podzim 2018, bude-li dostatek přihlášených zájemců.

I. Symposium kanonického práva (2013)

První symposium kanonického práva na Vranově u Brna se konalo ve dnech 6.–9. 10. 2013. Přítomných bylo přes 100 účastníků z České republiky, Slovenska, Polska, Itálie, Maďarska a Ruska. Cílem symposia bylo představit pracovníkům církevních soudů a studentům papežské Katolické Univerzity v Lublinu hlavní směry rozvoje během posledních let v oblasti normativní, doktrinální a jurisprudenční, a to v řízeních ohledně prohlášení neplatnosti manželství a v dalších aktivitách tribunálů. O tomto symposiu můžete shlédnout reportáž televize kliknutím na odkaz v rubrice "Z minulého dění" na pravém okraji webové stránky. Texty přednášek jsou uveřejněny v časopisu Adnotatio iurisprudentiae, Supplementum 1. Vzhledem ke kladnému hodnocení symposia účastníky, chystá Akademie kanonického práva další ročník symposia, a to v roce 2015.

II. Symposium kanonického práva v brněnské diecézi (2015)

Ve dnech 20.–23. září 2015 připravila Akademie kanonického práva II. Symposium kanonického práva na Vranově u Brna. Symposium, které bylo pod záštitou brněnského biskupa J. E. Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho bylo odpovědí na podněty papeže Františka, týkající se procesní reformy, a zabývalo se těmito tématy: a) urychlení procesu nulity manželství; b) svátostná důstojnost manželství; c) ekonomika soudu a možnost vedení bezplatného procesu; to vše nikoli pouze na rovině teoretické, nýbrž i praktické. Část symposia byla věnována práci s kauzou neplatnosti manželství podle kanonického důvodu „omyl co do svátostné důstojnosti manželství“. Texty přednášek jsou uveřejněny v časopisu Adnotatio iurisprudentiae, Supplementum 2.

III. symposium kanonického práva v brněnské diecézi (2017)

Ve dnech 17.–20. září 2017 se konalo III. symposium kanonického práva na Vranově u Brna. Symposiu, které bylo pod záštitou brněnského biskupa J. E. Mons. ThLic. Vojtěcha Cikrleho, dal významnou podporu svou předsednickou účastí J. Em. kard. Francesco Coccopalmerio, předseda Papežské rady pro legislativní texty. Hlavním tématem bylo administrativní řízení vedené za účelem ochrany práv věřících a předchozí fáze řízení projednávajících platnost manželství. Texty přednášek budou uveřejněny v časopisu Adnotatio iurisprudentiae, Supplementum 4. Příští symposium, které má za cíl reflektovat aktuální tematiku, je plánováno na podzim roku 2019.